Skip To Main Content

Beaverton Schools

Staff Directory

To contact a Teacher via email you must login via ParentVue or StudentVue

Search for a staff member

Elisa Schorr

Elisa Schorr

PRINCIPAL
Shawn Davitt

Shawn Davitt

ASSISTANT PRINCIPAL
Gina Roletto

Gina Roletto

ASSISTANT PRINCIPAL
Malindi Zimmer

Malindi Zimmer

ASSISTANT PRINCIPAL

Office Support

Karna Barnard

Karna Barnard

OFFICE ASSISTANT II
Karen Buckley

Karen Buckley

REGISTRAR
Heather Hoem

Heather Hoem

OFFICE ASSISTANT II
Patricia Larson

Patricia Larson

OFFICE ASSISTANT IV
Krishnaveni Mamidi

Krishnaveni Mamidi

ACCOUNTING ASSISTANT III
Rosalba Ochoa

Rosalba Ochoa

OFFICE ASSISTANT II

Student Services

Jill Boeschenstein

Jill Boeschenstein

INTERNATIONAL BACCALAUREATE COORDINATOR, SECONDARY TEACHER
Pamela Bothwell

Pamela Bothwell

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Colette Cassinelli

Colette Cassinelli

TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Erik Chosvig

Erik Chosvig

CAMPUS SUPERVISOR
Brandon Coupe

Brandon Coupe

TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Jeremy Cox

Jeremy Cox

RESOURCE ROOM TEACHER
Susan Dean

Susan Dean

PSYCHOLOGIST
Kerry Degman

Kerry Degman

CAMPUS SUPERVISOR
Benjamin Dessert

Benjamin Dessert

SPECIAL EDUCATION WORK EXPERIENCE TEACHER
Christopher Downie

Christopher Downie

SCIENCE BIOLOGY, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
James Evans

James Evans

RESOURCE ROOM TEACHER
Angela Fishback

Angela Fishback

SPEECH PATHOLOGIST
David Frankle

David Frankle

COUNSELOR
Stacey Freeman

Stacey Freeman

COUNSELOR
Renee Giesemann

Renee Giesemann

COUNSELOR
Jerry Hall

Jerry Hall

TECHNOLOGY SUPPORT SPECIALIST I
Jennifer Hay-Roe

Jennifer Hay-Roe

COUNSELOR
Cheryl Hefty

Cheryl Hefty

COLLEGE & CAREER SPECIALIST
Lynn Horihan

Lynn Horihan

SOCIAL STUDIES, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Elijah Jones

Elijah Jones

COUNSELOR
Miranda Klassy

Miranda Klassy

PSYCHOLOGIST
Lisa Leonardo

Lisa Leonardo

RESOURCE ROOM TEACHER
Macie Mackey

Macie Mackey

CAMPUS SUPERVISOR
Lisa Miosi

Lisa Miosi

COUNSELOR
Allison Prosser

Allison Prosser

COUNSELOR
Michael Riley

Michael Riley

EMOTIONAL GROWTH CENTER
Michelle Ritchie

Michelle Ritchie

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Stacey Roeder

Stacey Roeder

TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Mathew Scamahorn

Mathew Scamahorn

RESOURCE ROOM TEACHER
Erika Schwartz

Erika Schwartz

SPEECH PATHOLOGIST
Christopher Scott

Christopher Scott

SOCIAL WORKER
Nicole Suito

Nicole Suito

SOCIAL COMMUNICATION CENTER
Elijah Vande Griend

Elijah Vande Griend

PSYCHOLOGIST

School Nurse

Joni Busche

Joni Busche

NURSE

Teachers

Elizabeth Adams

Elizabeth Adams

LANGUAGE ARTS
Hibaq Adan

Hibaq Adan

CHEMISTRY TEACHER, SECONDARY TEACHER
Yasameen Ahmed

Yasameen Ahmed

MATH TEACHER
Daniela Alva

Daniela Alva

SPANISH
Emily Arellano

Emily Arellano

HEALTH
John Barnes

John Barnes

SOCIAL STUDIES
Sarah Bell

Sarah Bell

SCIENCE BIOLOGY
Christopher Bernards

Christopher Bernards

MATH TEACHER
Jill Boeschenstein

Jill Boeschenstein

INTERNATIONAL BACCALAUREATE COORDINATOR, SECONDARY TEACHER
Heidi Bohrer

Heidi Bohrer

LANGUAGE ARTS
Andrew Brown

Andrew Brown

SOCIAL STUDIES, SECONDARY TEACHER
Joseph Brunson

Joseph Brunson

LANGUAGE ARTS, SECONDARY TEACHER
Conrad Buck

Conrad Buck

MATH TEACHER
Brent Buell

Brent Buell

CTE MARKETING
Tricia Buell

Tricia Buell

PE/HEALTH, SECONDARY TEACHER
Matthew Burg

Matthew Burg

SCIENCE PHYSICAL, SCIENCE BIOLOGY
Anthony Burton

Anthony Burton

ART
Mary Chamberlain

Mary Chamberlain

LANGUAGE ARTS
Saudamini Chinchalkar

Saudamini Chinchalkar

JAPANESE
Eric Cole

Eric Cole

LANGUAGE ARTS
Jeremy Cox

Jeremy Cox

RESOURCE ROOM TEACHER
Aimee Cuervo-Arango

Aimee Cuervo-Arango

SPANISH
Benjamin Dessert

Benjamin Dessert

SPECIAL EDUCATION WORK EXPERIENCE TEACHER
Christopher Downie

Christopher Downie

SCIENCE BIOLOGY, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
James Evans

James Evans

RESOURCE ROOM TEACHER
Brian Everett

Brian Everett

SPANISH
James Farmer

James Farmer

DRAMA, LANGUAGE ARTS
Angela Fishback

Angela Fishback

SPEECH PATHOLOGIST
Brian Ford

Brian Ford

MATH TEACHER
Courtney Gaffney

Courtney Gaffney

HEALTH
Jason Galbraith

Jason Galbraith

CTE COMPUTER SCIENCE
Catherine Geer

Catherine Geer

CTE ENGINEER INFO TECH
Matthew Geer

Matthew Geer

CTE ENGINEER INFO TECH
Benjamin Goodwin

Benjamin Goodwin

SOCIAL STUDIES
Andrew Gunsul

Andrew Gunsul

SOCIAL STUDIES
Alisa Harvey

Alisa Harvey

SECONDARY TEACHER, SOCIAL STUDIES
Nicole Hawkins Taylo

Nicole Hawkins Taylo

CTE MARKETING
Kyle Hebard

Kyle Hebard

HEALTH
Lynn Horihan

Lynn Horihan

SOCIAL STUDIES, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Steven Hurin

Steven Hurin

LANGUAGE ARTS, SOCIAL STUDIES
Sofia Hussain

Sofia Hussain

SCIENCE PHYSICAL
Garrett Jolly

Garrett Jolly

MATH TEACHER
Kathrine Kraft

Kathrine Kraft

SCIENCE PHYSICAL
Marin Langner

Marin Langner

LANGUAGE ARTS
Lisa Leonardo

Lisa Leonardo

RESOURCE ROOM TEACHER
Jason Lowery

Jason Lowery

SOCIAL STUDIES
Kristin Lowery

Kristin Lowery

SCIENCE BIOLOGY
Bryan Lurie

Bryan Lurie

SOCIAL STUDIES
Mario Martinez

Mario Martinez

CHEMISTRY TEACHER, SECONDARY TEACHER
Vanessa Mcdonnell

Vanessa Mcdonnell

CTE MARKETING
Jessica Mckiernan

Jessica Mckiernan

ACADEMY LEARNING CENTER
Dennis Mclain

Dennis Mclain

SOCIAL STUDIES
Montana Mcnealy

Montana Mcnealy

MATH TEACHER
Lauren Murray

Lauren Murray

STRUCTURED ROUTINES CENTER
Daniel Neeway

Daniel Neeway

MATH TEACHER
Jordan Nuss

Jordan Nuss

CHEMISTRY TEACHER, SCIENCE BIOLOGY
Giselle Pardo De Rincon

Giselle Pardo De Rincon

SPANISH
Aubrey Park

Aubrey Park

ART
Diana Perez

Diana Perez

SPANISH
Tamsen Profit

Tamsen Profit

SCIENCE PHYSICAL, SCIENCE BIOLOGY
Jeffrey Rice

Jeffrey Rice

SOCIAL STUDIES
Korin Riske

Korin Riske

CHEMISTRY TEACHER
Travis Rooke-Ley

Travis Rooke-Ley

SECONDARY TEACHER, ACTIVITY COORDINATOR
Eloika Rozendaal

Eloika Rozendaal

ART
Christopher Rust

Christopher Rust

VOCAL MUSIC
Michele Sandstrom

Michele Sandstrom

LANGUAGE ARTS
Nichole Sather

Nichole Sather

LANGUAGE ARTS
Mathew Scamahorn

Mathew Scamahorn

RESOURCE ROOM TEACHER
Karen Schaer-Arib

Karen Schaer-Arib

FRENCH
Shannon Schilling

Shannon Schilling

SCIENCE PHYSICAL
Erika Schwartz

Erika Schwartz

SPEECH PATHOLOGIST
Todd Sherwood

Todd Sherwood

SOCIAL STUDIES
Jeff Smith

Jeff Smith

CTE MARKETING
Kayla Southall

Kayla Southall

MATH TEACHER
Caroline Su

Caroline Su

MATH TEACHER
Nicole Suito

Nicole Suito

SOCIAL COMMUNICATION CENTER
Mary Tassone

Mary Tassone

ART
Ellen Tevik

Ellen Tevik

MATH TEACHER
Bruce Waller

Bruce Waller

FRENCH
Erin Werner

Erin Werner

LANGUAGE ARTS
Denise Williams

Denise Williams

MATH TEACHER
June Yi

June Yi

LANGUAGE ARTS
Caan Zarosinski

Caan Zarosinski

LANGUAGE ARTS

Para Educators

Sydney Chuck

Sydney Chuck

Armando Cruz

Armando Cruz

Jill Forness

Jill Forness

Vijayalakshmi Guggilla

Vijayalakshmi Guggilla

Padmasheela Kumar

Padmasheela Kumar

Lisa Major

Lisa Major

Gregory Mason

Gregory Mason

Norma Metz

Norma Metz

James Owens

James Owens

Karel Rasovsky

Karel Rasovsky

Susan Rourke

Susan Rourke

Sucheta Rout

Sucheta Rout

Sandra Vyhlidal

Sandra Vyhlidal

Athletics

Kari Cunningham

Kari Cunningham

ATHLETIC TRAINER
Dennis Rice

Dennis Rice

ATHLETIC COORDINATOR
Margaret Stojak

Margaret Stojak

ATHLETIC TRAINER

Nutrition Services

Kristina Breiling

Kristina Breiling

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Maria De Leon

Maria De Leon

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Stephanie J Duncan

Stephanie J Duncan

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Roxanne Gopaldass

Roxanne Gopaldass

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Leslie Gutierrez

Leslie Gutierrez

NUTRITION SERVICES ASSISTANT II
Michael Hodge

Michael Hodge

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Maria Lopez De Los Reyes

Maria Lopez De Los Reyes

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Yvette Mahaffey

Yvette Mahaffey

NUTRITION SERVICES LEAD III

Custodial

Joaquin Fujihira

Joaquin Fujihira

MAINTENANCE CUSTODIAN III
Christopher Iverson

Christopher Iverson

CUSTODIAN I
Daniel Jones

Daniel Jones

CUSTODIAL FOREMAN III
Randy Lorentz

Randy Lorentz

CUSTODIAN I
Antonio Palma Hernandez

Antonio Palma Hernandez

CUSTODIAN I
Donald Scdoris

Donald Scdoris

CUSTODIAN I
Troy Winslow

Troy Winslow

CUSTODIAN II